Mýtus evoluce

199 

Co je základem našeho života: evoluce, nebo stvoření?

V základu diskuse o evoluční teorii je spor mezi dvojím neslučitelným pohledem na svět: naturalismu a biblického teismu. To je také důvod, proč nacházíme vědce na obou stranách. Evoluce je ideologický koncept, sekulární náboženství, mytologie moderní doby. Preferovanou odpovědí teologie je teistická evoluce (evoluční stvoření), deklarovaná jako postoj odpovídající potřebě doby.

Skladem

Kategorie:

Popis

Mýtus evoluce
Josef Potoček

Co je základem našeho života: evoluce, nebo stvoření?

V základu diskuse o evoluční teorii je spor mezi dvojím neslučitelným pohledem na svět: naturalismu a biblického teismu. To je také důvod, proč nacházíme vědce na obou stranách. Evoluce je ideologický koncept, sekulární náboženství, mytologie moderní doby. Preferovanou odpovědí teologie je teistická evoluce (evoluční stvoření), deklarovaná jako postoj odpovídající potřebě doby. Ve skutečnosti se jedná o přístup poplatný evolučnímu pohledu na svět a člověka. Tato kniha vede čtenáře jiným směrem: Hájí pozici biblického stvoření, ukazuje, že věda, příroda i Bible shodně ukazují ke Stvořiteli.
Kniha je určena pro věřící i nevěřící, laickou i odbornou veřejnost. Je pro všechny čtenáře, kteří se nespokojují s konvencemi a chtějí se rozhodovat podle pravdy, a to v případě, kdy musí přiznat, že „nevíme“. Zatímco v minulosti to byla církev, která bránila přemýšlet o realitě ověřené experimenty, v současnosti se v případě evoluce setkáváme s pravým opakem. Vžité sekulární názory jsou prý tak přesvědčivé, že zabývat se jejich odůvodněním je vnímáno jako nadbytečné. Nebo to tak není?

 

Kniha Josefa Potočka Mýtus evoluce je hlasem vědce, který má odvahu myslet v souvislostech. Mnozí zasvěcenci vědí, že evoluční teorie nedokáže vysvětlit ani některé dílčí problémy, ani základní rozpor z oblasti filozofie vědy, neboť odporuje přírodnímu zákonu o entropii. Vědí to mnozí, ale z tématu se stalo tabu. Do podobného tlaku se dostávají i křesťané. Pokud chtějí přijmout evoluci, přestávají se vlastně držet jedné ze základních tezí Bible a de facto se tak ztrácí i důvod pro Ježíšovu misi na naší planetě. Ale i mezi křesťany se z evoluce stalo tabu. Z perspektivy své profese vědce i křesťana se Josef Potoček na danou problematiku dokáže podívat bez předsudků. Jako menšinový myslitel zažil odmítání, ale nevzdal se. V Mýtu evoluce shrnul svá mnohaletá bádání v této oblasti. Vážím si jeho interdisciplinárního rozhledu i odvahy, se kterou vychází s kůží na trh. Kniha je mimořádná nejen v české, ale i mezinárodní perspektivě. Syntézu evoluční problematiky v této kvalitě si lze přečíst jen v málo jazycích. – Ing. arch. Tomáš Dittrich, novinář a pastor

Ing. Josef Potoček (*1943) absolvoval VŠCHT Praha (Vysoká škola chemicko-technologická). Pracoval v oblasti mikroelektroniky (VÚEK Hradec Králové) a makromolekulární chemie (SAV Bratislava). V letech 1990–2009 působil v komunální politice a ve veřejné správě. Problematiku evoluční teorie sleduje z hlediska své původní profese. Je autorem publikací Stvoření či evoluce? (1992), Informace a život (2018), desítek článků a recenzí v časopisech a na internetu, k tématu překládá (vesměs knihy a letáky od Wernera Gitta), přednáší na školách, ve sborech i pro veřejnost. S manželkou Milenou mají syna Blahoslava a těší se z vnoučat Davida a Klárky.

Formát: A5, 160 stran
Vydal: Juda
Rok vydání: 2020

 

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Mýtus evoluce“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *